Çınar Altı Çaycısı

AKP İktidarının Aslında İktidarsız Olması

Posted in Ekonomi-Politik, Toplumsal by krasotkin on 06/07/2013

Mimaride, eserin çevre yapılarla olan uyumu ve etkileşimi de çok önemlidir. Ancak burada minare uzunluğu ve kubbe çapı daha önemli görülmüş belli ki.

Başından söyleyeyim, bu entryde eser miktarda genital imgelem yapılacaktır. İspat etmeye çalışacağım konu, freudyen literatürde fallik dönem olarak anılan gelişim evresinde takılıp kalınmasının AKP’nin esas aktörleri üzerinde yarattığı yıkım ve bu bozuk psikolojinin toplum üzerinde uygulanan baskı ve şiddet ile yakın bir ilişkisinin olduğudur.

Fallik dönem, yani kişinin oral ve anal dönemi takip eden cinsel gelişim aşaması, tam olarak çocukların 3-5 yaş dönemlerine denk gelir. Çocuk bu yaşta cinsel organını keşfeder. Ülkemizde “hadi oğlum göster amcalara çükünü, aslanım benim” şeklindeki ebeveyn davranışı yaygın olduğu için cinsel organın keşfi belirtilen yaş aralığına göre erken olabilmektedir. Ama yaşın bu konuda fazla önemi yok.

Fallik dönemle ilgili aklımızda tutmamız gereken esas bilgi şu; Freud, bu dönemde takılan kişilerin “kibirli” ve “bencil” yetişkinler olacağını ilerisi sürer. at cebe gitsin şimdilik. (kaynak; psikolojiye giriş, charles g. morris)

Güney Kore sinemasının yeri bende başkadır. bir film var, sanırım adı the chaser idi. Tıklamaya inanmadım, siz inanın diye hedeledim. Bu filmde psikopat bir suçlu var. Hayat kadınlarını evine çağırıp, onlarla ilişkiye girmek yerine kafalarına kocaman çiviler çakıp öldüren bir katil. Şimdi bu kısım nispeten spoiler olabilir; sonunda olmasa da ilerleyen bölümlerde adamın iktidarsız olduğunu, kadınların içine cinsel organını kullanarak giremeyince, bu ihtiyacını kafalarına çivi ile girerek gidermeye çalıştığını görüyorsunuz.

Tüm bunlardan sonra şimdi AKP’ye gelelim. her şeyin en büyüğünü yapma gereksinimi, en uzun gökdelenler, en büyük alışveriş merkezleri, oteller, tüm bunlardan öte “barok” opera binasının dahi “dev gibi” olma zorunluluğunun çıkış noktası ne olabilir diye hiç düşündünüz mü?

Ozan Önen’in geçtiğimiz ay yazdığı ve çok ses getiren yazısında, cami minarelerinin dahi bu iktidarın gözünde fallik bir objeye dönüştüğünü söylemişti. Sonuna kadar katıldığım bir ifade. sanırım Çamlıca tepesine inşa edilecek caminin, salt dini vecibelerin yerine getirilmesini sağlayacağı düşünüldüğü için yapılacağını düşünmüyorsunuzdur. Aksine, Çamlıca tepesine yapılacak cami, AKP ideolojisinin ve iktidarının nihai zaferinin bir nişanesi olarak, bir korku ve güç objesi olarak o tepeye dikilmek istenmektedir. Peki kime karşı kazanılan zafer; kendi toplumuna, halkına karşı.

Kendini muhafazakar, dindar olarak tanımlayan bir örgüt, camiyi dahi neden bir zor kullanımı, güç gösterisi aracı haline getirir, bu ciddi şekilde sorgulanması gereken bir husus. Ama konumuzdan uzaklaşmayalım.

AKP’nin 10 yıldır kafamıza çaktığı çivileri sayabildiniz mi? Alkol yasağı bir çiviydi, yargının siyasileştirilmesi bir çiviydi, harcı protesto ettiği için tutuklanan öğrenciler bir çiviydi, şifreli öss kitapçığı bir çiviydi, gezi parkının yok edilmeye çalışılması bir çiviydi. Bu sonuncusuyla, artık tam can vermek üzereyken, son nefesimizle, son kuvvetimizle kan revan içinde yattığımız yerden silkinip doğrularak celladımıza saldırdık.

Artık bağlıyorum; AKP şayet bir örgütsel yapı değil de kanlı canlı bir insan evladı olsaydı, tenasül uzvu nette 3 cm, brütte 6,5 cm olurdu. Aksi mümkün olsaydı gözüne kendi kutsalları dahi fallik obje olarak görünmezdi. Ve hepsinden önemlisi kafamızdaki çivilerin sayısı bu denli fazla olmazdı.

Neyseki artık kafamızdaki bu çivileri tek tek çıkarıp geri nereye sokacağımızı biliyoruz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: