Çınar Altı Çaycısı

Türbanlı Kızın Ne Giydim Videosu – Din ve Fetişizm

Posted in Kültür, Toplumsal by krasotkin on 25/05/2013

 

Bende bazı çağrışımlar yapan video oldu.

Askerliğimi bir askerlik şubesinde çavuş olarak yaptım. Şubeye gittiğimde görevi teslim alacağım diğer çavuş artık kalan günlerini sayıyordu. Beraber bir-iki hafta geçirdik, bana işleri anlatıyor. Çocuk Kayserili, oruç tutmazmış. ama şubedeki diğer uzun dönem 8-10 askerin hepsi tutuyor. Konuşmasından fark ediyorum mecburiyet olarak algılayıp diğerleri gibi oruç tutmaya başladığını. Benim haricimde herkesin (komutanlar da dahil) niyetli olduğu günlerle ramazan ayı geçiyor.

Ben oruç tutmadım, kurtların kuşların bile oruçlu olduğu rivayet edilen özel günlerde bile tutmak aklımdan geçmedi. Bu durum herhangi bir sıkıntı da yaratmadı zaten.

Bir gün komutanlık saatindeyiz. Aslına bakarsanız, doğru düzgün eğitimden, tedrisattan geçmemiş olan insanlar için bu saatlerin kıymeti çok büyük. Zihinlerine üç kelime, beş kelime bir şey de soksanız herkes için kazanım. Ancak bunun ne kadar zor olduğunu gidip askerliğini yapanlar anlayacaktır.

Konuyu tam olarak hatırlamıyorum, ancak bir yerde komutan ortaya İslamın şartları nedir diye soru attı. Üzerime alınmadım. Ne de olsa bulunduğum ortam, hayatında oruç tutmamış çavuşa oruç tutturabilmiş bir ortam. Cevabı diğer askerlerden bekliyorum. ama nafile… Bırakın beş şartını saymayı, Allah’a inanmak, peygambere inanmak dahi diyebilen bir adam yok. Komutan bu sefer döndü, bana saydırdı. Oruç tutmadım, ama askerlere İslamın temel şartlarını tebliğ etmiş oldum böylece.

İslamın şartlarından bihaber bu insanların şahit olduğum dini vecibelerini yerine getiriş şekillerini size kısaca aktarayım: 1- ezan okunurken bacak bacak üstüne attığım için tatlı-sert beni uyarmak, 2- ezan okununca bas bas arabesk müzik çaldıkları televizyonun sesini kısmak (arabesk dedimse Müslüm Gürses, Ferdi Tayfur canlanmasın zihninizde, hard arabesk bunlarınki, hatta death arabesk), 3- hapşurunca elhamdülillah demek, 4- arabeskten arda kalan zamanlarda dini kanalları açıp, arabesk-ilahi dinlerken duygulanmak (şarkı Medine gülüydü sanırım, müziği kulaklarımda zaman zaman çınlar) vb.. abdest alan, namaz kılan kimseyi görmedim. Hacca giden zaten olmadı, zaten resmi anlamda ibadet değil firar sayılırdı. İyi ki kimse niyetlenmemiş.

Bu kızın videosunu izleyince bunlar aklıma geldi. İnançlı biri değilim, ancak peygambere hakkını teslim ederim. Öğretisinin de dönemin yozlaşmışlığına, çürümüşlüğüne devrimci nitelikte bir karşı çıkış olduğuna inanırım. Kurduğu düzeni yaşadığı dönem itibariyle değerlendirince ilerici bir düzen olarak görürüm. İslamiyetin günümüz itibariyle geldiği nokta için kesinlikle onu suçlamam, itham etmem. Böylesi bir tutum, son 30-40 yılın kemalistlerine bakıp Mustafa Kemal Atatürk’ü eleştirmek türünden bir gaflet olurdu. Bunlar daha uzun mütalaaların konusu, neyse.

IMG_20130505_124822Daha önce söylemiştim burada bir yerde; bu ülkede ibadeten müslüman, ama ahlaken protestan olan hatrı sayılır bir kitle var. protestan ahlakının ne olduğunu üşenmezseniz açın okuyun. her ilahi din gibi İslamiyet de ibadet ritüellerinden, ayinlerden ve tapınmadan ibaret bir şey değildir. Her şeyden önce, bir nefs terbiyesidir (zina ve alkol yasağı değil), düzgün ahlaka sahip olmaktır (ahlakçılık değil), vicdan sahibi olmaktır (somalili çocukların kafasını okşayıp ellerine 100 dolar sıkıştırmak değil. Bir dini benimsemeden evvel o dinin kurucusuna bakın; ahlakına bakın, davranışlarına bakın, olaylar karşısındaki tutumuna bakın. Kendinizi bir takım uhrevi varlıklara inanmak ve bazı ibadet ritüellerini icra etmekle sınırladıysanız asla gerçek ve iyi bir müslüman olamazsınız; dolayısıyla asla da ormanda gezerken şirinleri göremezsiniz.

Bu bağlamda, videodaki kızımız da Allah’a inanan, ancak kapitalist kültürün yoğun etkisi altında mal fetişistliğine kayan günümüzdeki milyonlarca insandan bir tanesi. Tamam Allah, din, kitap çok güzel, ama dünya malı da en az onlar kadar güzel ve çekici (hatta belki onlardan da güzel ve çekici) demenin youtubeçasını icra etmiş kendisi. Yukarıda bahsettiğim karakter ve itikatten insanlara gösterilecek tepkiden, bu noktada daha fazlasını hak ettiğini düşünmüyorum.

Reklamlar
Tagged with: , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: