Çınar Altı Çaycısı

Somali’ye Yardım Gönder, %25 Ekstra Sevap Puan Kazan!

Posted in Toplumsal by krasotkin on 11/08/2011

Bu seneki ramazan eğlencemiz bu da; çok fonksiyonel bir eğlence yalnız. hem sevap işliyorsun, hem ramazan ayı olması vesilesiyle bu sevaplardan bonus sevap point kazanıyorsun, hem de cömertliğini, ne kadar iyi bir insan falan olduğunu gösterme imkanı buluyorsun. zekat vermek dinimizin beş şartından bir tanesi zaten. mübarek ayda yerine getirdin mi vecibeleri çarpan etkisiyle sana dönüşü katmerli oluyor zaten. Acaba yapılan yardımlar tüketim harcaması mıdır, yoksa yatırım harcaması mı?olaya bir de iktisadi açıdan bakacak olsak bir sorunsalla daha karşı karşıya kalacağız. bu kadar dert arasında bir de bu çıkmasın başımıza.

Bankaların ramazan kampanyaları var bir tornadan çıkma; ramazan ayı boyunca 100 tl harca, 25 tl bonus puan kazan… her iki durumun özünde yatan mantık birbiriyle nasıl da örtüşüyor değil mi? Kapitalizme özgü değerlerin ahlaki standartları ve dini vecibeleri yozlaştırıcı, yıkıcı etkisi değil de ne bu? Ama insanlara sorsak hayırseverliklerinden, cömertliklerinden dem vuracaklar, onun da farkındayım dostlar.

Neyse boşverin sorgulamayı, eleştirmeyi, gelin soframıza oturup akşam yemeklerimizi yiyelim. hemen karşımızda, televizyonda bir haber kanalı açık olsun. Açlıktan ölmek üzere olan bir Somalili çocuğun görüntüsü mutlaka ekranlara gelecektir. Biraz çık çık, vah vah yapar diğer haberle birlikte yemeğimizi yemeye devam ederiz. Ama ramazan hassasiyeti, yemek sonrasında 5 tl lik sms yardımı göndermemizi sağlayabilir de. 5 in, yüzde 25’i ne kadar yapar? Az bir şey yapar değil mi; olsun ama, biriksin biriksin…

Reklamlar
Tagged with: ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: