Çınar Altı Çaycısı

Elveda Şakirto Politekniko…

Posted in Şöyle Böyle by krasotkin on 21/01/2009

Üniversiteler, her nevi fikrin özgürce dile getirilebildiği mekanlar olarak, konsepti itibariyle teoride gönülleri fetheden bir ortam sunuyor eleştirmeyi, tartışmayı, düşüncelerini ifade etmeyi seven gençlere.

Hakkımda bölümünde de var. Bu dönem iki dersimi ittirip diplomamı alacağım. Daha doğrusu çıkış belgemi alacağım, zira diploma alan bir mezuna rastlamadım henüz. Mezununa diploma bile verebilmekten aciz bir eğitim kurumununun hangi eksikliğine işaret edeyim ki şimdi ben, ne kadar kaale alınabilirim bu durumda? Neyse, ne diyorduk; düşünceyi özgürce ifade edebilme ve farklı fikirlerle tanışma, onlara hoşgörüyle yaklaşmak için ideal ortam diyorduk üniversitelere.

Misal bizim İktisat Fakültesi’ne bakalım. Bu insanların kendini hür olarak ifade edebilme atmosferi ve tartışma platformları bizim okulda da elbette mevcut. Bu platformlardan en ateşlisi de tuvaletlerin duvarları. Bakın karşıt fikirler birbiriyle nasıl çarpışıyor burada:

Yazı: Komünist K.Kore’de çiklet çiğnemek yasaktır. Kamera ve fotoğraf çekmekte yasaktır.

Altındaki cevap: Yalan ulan! Yalan söylüyorsun adi pezevenk.

Herhalde Kuzey Kore Kültür Ateşesi gelse bu kadar ateşli bir reaksiyon göstermezdi.

Fontundan üçüncü bir şahıs tarafından yazıldığı belli olan yazı: Komünist rejimler kendine muhalefet eden gruplara karşı hep şiddet kullanmıştır. Ukrayna’da üç milyon kişi kasti olarak aç bırak…

Paylaşım burada yarım kalmış. Tuvalet deliğinden yayılan müzmin kesif koku, enerjisini insanların aydınlanmasına harcayan bu idealist genci pes ettirmiş sanırım. Veya idealist falan olmayabilir, tüm yaptığı birkaç atımlık bir paylaşımdan da ibaret olabilir.

Bütün bu yazıların üzerine büyük puntolarla girilmiş isyan metni de şöyle: “Ölün .mınıza koyayım”  (Kaynak: Ek Bina-1, Birinci tuvalet)

Minimalist gibi görünüp özünde çok derin manalar taşıyan bir çemkiriş. Ama benim üzerine esas düşündüğüm konu, acaba bu yazılar, insanlar kendilerini kıstırılmış hissettiklerinden mi, yoksa arkaik çağlarda mağara duvarına geyik, bizon vs. figürleri çizen atalarımızdan miras kalmış gen kodları nedeniyle mi ortaya çıkmaktadır?

Neyse, bu soruların cevabını benden sonrakiler versin. Zira bugün okulu uzatmama neden olan ikinci dersimi de vermiş bulunuyorum. Eğitimime yaklaşık olarak 20 yıldır zorunlu eğitim nedeniyle ara vermiştim, artık kaldığım yerden devam edebilirim. (6 yaşımdan 😉 )

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: