Çınar Altı Çaycısı

Akışkanlar Mekaniği ve Güz Sancısı

Posted in Sinema by krasotkin on 20/01/2009

Malum son 6 senedir köklü bir toplumsal dönüşüm süreci içindeyiz.

Bu süreç içinde toplumun yapısı en küçük unsurundan başlayarak yeniden biçimlendiriliyor, kadının toplum içindeki konumu revize ediliyor, teşekkül eden yeni orta sınıf için yazılan kitaplar raflardaki yerini alıyor, ve daha bir sürü şey…

Bu sosyolojik bir yazı olmayacak. Bunu daha sonraya bırakıyorum, zira sürecin içinde yer aldığımız için birçok şeyi henüz fark edemesek de ileride çok üzüleceğimiz bu gelişmeleri daha kapsamlı ele almak isterim.

Şimdi kısa keseyim ve asıl konuşmak istediğim konuya geleyim. Malum, estiği yön değişen rüzgara göre yelkenlerinin yönünü revizyondan geçiren ilk kesim, sermaye kesimi. Şaşılacak bir şey değil, aksi bir şey olsa kendimi zemin kattan aşağı atarım zaten.

Arkasından yine, nispeten sermaye kümesi içinde değerlendirilebilecek ama niteliği itibariyle daha farklı bir konumda bulunan modacıların bazı açıklamaları geldi. Bu açıklamaları duymak kişisel gelişimim ve vizyonum açısından da gayet faydalı oldu; bunlar sayesinde “ibneliğin” cinsel tercihin ötesinde bir kavram olduğunun ayırdına vardım.

“Çoban Profesörler Yetiştiren Bir Ülke” yazımda da, İstanbul Üniversitesi bünyesinde akademisyenlerin akışkanlar mekaniği derslerinde ayrı bir ünite olarak işlenebilecek tavırlarına dikkat çektim.

Şimdi farklı bir ünite konusunun daha pusatsız, duldasız, üryan bir şekilde ortaya çıktığını dehşetle izliyorum. Okan Bayülgen, birkaç hafta önce yaptığı “90lar” temalı programında o dönemde herkeste garip bir rahatlık havası olduğundan söz etmişti. Gerçekten doğrudur. Belki bu rahatlık psikozundan, belki de o dönem daha özgür bir ifade ortamı mevcut olduğundan, bazı şarkıların sözleri de içinde bulunduğumuz şu yıllarda yazılmasına imkan tanınmayacak derecede nû bir konsepte haizdi. Aha buyrun, yıllar sonra tamamen tesadüf eseri denk geldiğim, Tarkan’ın “Seviş Benimle” şarkısının sözleri:

seviş benimle
çıkar ateşten elbiseni
bir tek çıplaklığın kalsın
ateşten de sıcak
ay odada şimdi
ay yatakta
ay içindeyken daha çıplak görünüyorsun.
kendini ver bana
nasıl da büyür bedenin gecenin içinde
sen sen değilsin artık
hadi konuş benimle
utanmak istiyorum sözlerinden (vay anam vay 🙂 )
seviş benimle, savaş benimle
karışalım birbirimize
hiç nokta koyma geceye
dur yok, durak yok

bu son gece, ölüm yakın
konuş benimle, seviş benimle
sınırsız ol, yasaksız ol
seviş benimle, savaş benimle

bir yılan kadar soğuk ve kıvrak
bir yalan kadar çekici ve ürkütücü olmalısın
sen sen değilsin artık
ben de yokum
seviş benimle, konuş benimle
yalnızca aşk ve gece
ölüm bir adım ötede

İnanın şok oldum şarkıyı dinleyince. Acaba ben mi kafamda büyütüyorum diye şüphelere gark oldum, loopa aldım; defalarca ve defalarca tekrar kulak verdim Tarkan’ın pervasız aşk davetine. Yok abi, mümkün değil böyle bir şarkıyı 2009 Türkiyesinde yazmak, yazarsan bestelemek, bestelersen televizyonda, radyoda yayınlamak. Cesaret ister, yürek ister, yürek ister mahalle baskısıyla sevişmek.

Bunları neyin üzerine yazma gereği hissediyorum?.. Şimdi efendim, “Güz Sancısı” diye bir film çekilmiş. 6-7 Eylül tarihsel zemininde geçen bu filmde güzeller güzeli Beren Saat hanımefendi ve Murat Yıldırım bey başrolü paylaşıyor. Bu filmi henüz izleme şansım olmadı, ancak dendiğine göre bir öpüşme sahnesi bulunuyormuş. Bakıyorum her yerde bu sahne konuşuluyor, gazeteler bu sahneyi yazıp çiziyor, televizyonalar bu sahneye atıfta bulunuyor. Dün mü ne bir programda da gördüm Beren Saat hanımefendiyi, bu sahneyle ilgili sorulara cevap veriyordu. Hatta kendileri için hiç de göründüğü kadar kolay olmadığından falan bahsediyordu.

beren-saat-14-150x150

Şunu bilir şunu söylerim; gülerken gözü kısılan insan, erkek veya kadın farketmez, hayata 1-0 önde başlıyor.

Arkadaşım, sizin aklınız başınızda mı? Sanki sinemanın tabularını kırdılar, daha önce yapılmamışı yaptılar. Öyle bir iştahla bahsediliyor ki bu öpüşme olayından, sanki ateşli bir sevişme sahnesi çekilmiş. Ki bu bile yapılmadı mı lan, Türk sinemasında, erotik furyayı saymıyorum bile, öpüşmenin de, sevişmenin de, hatta tecavüz sahnelerinin de en alası yapılmadı mı geçmişte? Buyur çek İffet filminin meşhur araba sahnesini, gideyim kendimi bu sefer de giriş kattan atayım. En tırt ötesi Emrah filmlerinde bile neler gördük neler…

Amaç o kadar meydanda ki… Tüm bu yapılanlarla, öpüşme sahnelerini, hatta daha ileriye gidilen sahneleri bile kanıksamış insanların algısı, tekrardan 5 yaşındaki çocuk gibi, öpüşen bir çift gördü mü ayıplanacak bir eylemmiş gibi değerlendirmek üzere baştan programlanıyor. Çok saygıdeğer sanatçılarımız ise, eserlerini satmak amacıyla gönüllü olarak bu işin bayraktarlığını üstleniyorlar, çok yazık.

Günümüzde de olmuyor değil, ancak bundan bir 10 yıl sonra üniversite bahçesinde ele ele tutuşup masumca öpüşen gençler linç edildiği vakit, bilin ki bunun tek suçlusu o linci gerçekleştirenler olmayacak. Bu dinamiği körükleyenler ve harici olarak, şuurlu veya şuursuz bu dinamiğin palazlanmasında katkıda bulunan herkes bu işte sorumluluk sahibi olacaktır.

Bir sanatçının, ülkesine ve geleceğine bu ihaneti yapmaya hakkı yoktur. Ve Güz Sancısı oyuncuları bu aymazlığın en cüretkar örneğini sergilemekteler. Kendilerini artık doğru yerde konumlanmaya davet etmek istiyorum, ama etmiyorum. Genelkurmay başkanından bir farkımız olsun değil mi?

İsyan metni: Arama motorlarına yazdığı “Güz sancısı sevişme görüntüleri, güz sancısı sevişme sahnesi, beren saat sevişme sahnesi film izle, beren saat öpüşme izle, beren sevş süper sahneler vs.” gibi kelimelerle bu bloga düşen kadim dostum, sözüm sana. Ulan mundar ettiniz blogu, kış kışş!!!

Arkadaşım ekmek yok anlasana, halen okuyor ya…

Reklamlar

3 Yanıt

Subscribe to comments with RSS.

 1. fırat said, on 01/07/2009 at 6:19 pm

  aşkı memnudan sonraşimdide bunlamı yatıyorsun

  Beğen

 2. Berens ;) said, on 05/07/2011 at 10:25 pm

  fark ettiysen o bir oyuncu ve rol yapıyo tbi sen gerçkle rolu anlyamyck kdr seviyesiz birisisin. 😉

  Beğen

 3. krasotkin said, on 30/07/2011 at 11:03 am

  berens güzel tespit şukunu verdim 😉

  Beğen


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: