Çınar Altı Çaycısı

Paris Hilton’la Ergenekon Üzerine

Posted in Tarih, Toplumsal by krasotkin on 17/01/2009

Gündeme dair olan ne varsa ölesiye tiksinirim, ama öyle de konular var ki, hakkında görüş belirtmezsem olmaz.

Konuşmak istediğim konu Ergenekon davası… Nedir, ne değildir bana düşündürttüklerini yazacam. Ancak tarihi arkaplanı itibariyle çok derin bir mesele olduğundan özüne inmeyeceğim. Onun yerine Paris Hilton’un şahsımla gerçekleştirmiş olduğu röportajı buradan sizinle paylaşmak istiyorum. Newsweek Türkiye için yapılan bu röportajı herkesten önce siz okuma şansı bulacaksınız.

paris-hilton

Röportaj esnasında başbaşa olduğumuz için birlikte resim çektiremedik. Sırayla birbirimizi çektik. Paris'i daha çok beğeneceğinizi düşünüp onun resmini koyuyorum.

Ergenekon diye bir yapılanma hakikaten var mı?

Hakikaten var, hem de allahı var.

Gözaltına alınan bunca insan bu yapılanmanın içinde mi?

Soruşturmanın mantığı 5 sanık, 1 muhalif şeklinde gittiği için ismi geçen herkesi bu örgütlenmeye dahil etmek yanlış olacaktır.

Biraz daha açar mısın?

Sen iste daha fazla açayım canım. Mesele özünde bir tasfiye işlemi. Cumhuriyet döneminden beri zaman zaman yapılan bir şey. Gerek yargı (İzmir suikasti) gerekse de faili meçhul cinayetlerle (Hiram Abas vs.) bu işlerin üstesinden gelinmiş. Burada birtakım hiyerarşik düzene riayet etmeyip, çeşitli toplumsal olaylar ve ekonomik menfaatler doğrultusunda kendine vazife üstlenen bir grubun elimine edilmesi sözkonusu.

Neden bu zamana kadar beklendi?

II. Mahmut Yeniçeri Ocağını kaldırmak için neden beklediyse o yüzden beklendi.

Mahmut?.. Biraz daha açar mısın?

Mahmut değil, Can… Memnuniyetle açarım. Yeniçerinin son dönemlerinde Osmanlı Devleti’nin başına nasıl bela kesildiğini biliyoruz. Yenilikçi padişahlar tarafından Avrupa sistemine göre organize edilen ordular da yine Yeniçerilerin baskısıyla lağvedilmiştir. Genç Osman’ın ve III.Selim’in kafalarının ellerine verildiğini biliyoruz.

Merkezi yönetimin zayıflamasıyla ayanların, yani yöresel beylerin, ağaların nispeten otonom birer güç olarak tarih sahnesine çıkmaları az buçuk tarih bilgisine haiz herkesin malumudur. Bu kişilerin vergi toplama, yargılama ve savaş zamanında asker toplama gibi yetkilerle donatılması konumlarını bir hayli güçlendirmiştir. Padişahın davetiyle kendi ordularıyla İstanbul’a gelen ayanlar, adını şu an hatırlayamadığım bir tarihçinin ifadesiyle “yeniçerileri adeta fare gibi merkezlerine sığındırtmıştır”(İlber Ortaylı, İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı). II.Mahmut, o an elinde yeniçerileri yok edecek bir kuvvet bulunmasına rağmen böyle bir şey yapmamıştır.

Neden eline fırsat geçmişken yeniçerileri yok etmemiş?

Çünkü, bizzat kendi şahsına bağlı ve kendisi tarafından komuta edilen bir ordu olmadığı müddetçe, yeniçerileri yok eden ayanların yine yeniçeriler gibi devletin başına bela olacağını gayet iyi bilmektedir. Nitekim kısa süre içinde emriyle teşekkül edecek yeni ordunun başına geçecek, ve bir gece ansızın yaptığı baskınla yeniçerilerin ocağını başlarına yıkacaktır.

Mahmut’tan Ergenekona gelecek olursak?

Günümüz yeniçerilerini tasfiye edecek iktidar erki, kendi komutasındaki orduyu kurmuştur: Polis teşkilatı…

Yukarıda 5 sanık, 1 muhalif gibi bir ifade kullandın? Tam olarak neyi kast ettin, biraz açar mısın?

Az önce boxerı çıkarmıştım, daha neyi açayım? Neyse, konuya gelelim. Devlet kendi içinde bir hesaplaşmaya girmişken, iktidar parti de 28 şubat intikamı diye olaya balıklama atladı. Devlet içindeki Fethullahçı klik ise hakim gelenek içinde konumunu güçlendirmek istemekte. Yandaş medyanın ise zaten pervasız bir yayın algoritması var. Bir girdap yaratıldı. Bu girdapın içine istenilen herkes rahatlıkla çekilebiliyor. Ortam anlayacağın çok sisli.

Mesela karanlık ilişkileri olan bir subay eskisi, bir suikastçi, bir bombacı ve bunların yanında da bir profesör veya hukukçu göz altına alınıyor (veya alınmak isteniyor). İnsanlar ve bazı medya organları tepki gösteriyor. Ancak Zaman ve Yeni Şafak gibi gazetelerin tutumu şu oluyor: “Ne yani siz bu adamların cinayetler planladıklarını, karanlık işlere bulaştıklarına inanmıyor musunuz? Yuh size”. Halbuki herkes sonuncu kişinin olayın içine çekilmesine tepkili. Ancak yandaş medya bu tutumuyla herkesi sindirmeyi başarıyor.

Sonuna kadar gidecek mi bu iş?

Komik olma. Sonuna kadar gitsen iş PENTAGON’a uzanır. Operasyon boyunca dış ilişkiler ve yabancı istihbaratla iletişim olaydan özenle hariç tutuldu.

Nereden biliyorsun dış istihbarat bağı olduğunu? Belki böyle bir şey yoktur?

Bu biraz ülke insanını tanımakla alakalı bir şey. Ben, Türkiye’de hiçbir askeri veya sivil yönetim unsurunun inisiyatif kullanıp elini taşın altına koyacağını, köklü dönüşümler konusunda yukardan bir destek olmaksızın ortaya bir irade koyabilecek yetkinlikte olduğunu düşünmüyorum. 100 yıldır bunu yapan sadece iki kişi çıktı: Biri insanların gözünde şu an vatan haini, bir diğeri de ulusal kahraman. Yaşadığımız toplum, bir imam-cemaat toplumu. Ve cemaatten kimse imamın haberi olmadan adımını atmaz. Bu operasyonu yapanlar ve Ergenekon teşkilatı kapsamındaki şahıslar bu değerlendirmeye dahildir.

Yok yani sizin memlekette delikanlı bir adam?

Var, ama bu bir VHS kasetlik bir delikanlılık… Adamlardaki amatör arşivini hiçbir porno sitenin veritabanında bulamazsın (Bir de sende vardır tabii hehe). Gerçekten sıkı çalışmışlar.

Öhmm.. Polisin askeri lojmandan subay alması daha düne kadar kimsenin tahayyül edemeyeceği bir durumdu? Askeriye buna izin vererek itibar kaybetmiyor mu?

İtibar kaybediyor, ama genelkurmay subayların alınmasına izin vermezse, ileride itibarı dışında daha fazla şeyler de kaybedebilir. Her seçiş bir vazgeçiş durumu. Genelkurmay da itibar kaybetmeyi tercih ediyor.

Bu şartlar altında Ergenekon yapılanmasının ortadan kaldırılmasına olumlu bakabilir miyiz?

Elbette. Bu harika bir gelişme. Artık sokak ortasında bir gazeteci, aydın veya akademisyen vurulacaksa, bu hıyerarşiye uygun bir şekilde olacak. Kimse kendine misyon üstlenip insanların kanını dökemeyecek.

Teşekkür ederim. Boxerını tekrar giyersen sevinirim.

Çorabı çıkartmamışım. Çoraplar seni irrite etti di mi? Çoraplar etti?

Reklamlar
Tagged with: , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: