Çınar Altı Çaycısı

Ağladıkça, Bozkırlar Gerçekten Yeşerecek mi?

Posted in Ekonomi-Politik by krasotkin on 31/12/2008

02Hamas ve İsrail arasında yapılan ateşkesin sona ermesiyle, bölge tekrar kan gölüne döndü. 300’den fazla insanın hayatını yitirdiği hava saldırısı sonrası dünya da ayağa kalktı, birçok ülke halkı İsrail militarizmini protesto etti.

Çeşitli hükümet yetkilileri ve Birleşmiş Milletler İsrail’e saldırılarını derhal sona erdirme çağrısı yaparken, Beyaz Saray sözcüsünün yaptığı açıklama şaşırtıcıydı: “Şiddetin sona ermesi için Hamas’ın roket saldırılarını durdurması gerekli. Hamas, eğer Filistin halkının geleceğinde bir rol oynamak istiyorsa terörist faaliyetlerine son vermeli. İsrail, sivil kayıplardan kaçınmalı” (Sözcü, muhtemelen bu açıklamayı yaptıktan sonra akşam evine gidecek. Çocuğunu kucağına alacak, saçını okşayacak. Ay sonunda maaşını aldığında ona güzel güzel elbiseler, sevdiği çikolatadan alacak. Çok ilginç… Neyse geçelim bunu)

ABD bu yaklaşımı ile barış ortamını Hamas’ın bozduğunu, İsrail bombardımanının Hamas’ın füze saldırıları sonucunda gerçekleştiği düşüncesinde olduğunu anlıyoruz. Kısacası, sözcünün nazarında savaş bombasının pimini çeken Hamas’ın kendisi. Tartışılan konuya bakın.

İsrail’in hangi uhrevi veya dünyevi gerekçeyle saldırdığından bana ne? Kimin başlattığından bana ne? De ki ben başlattım; Hamas yöneticileriyle Olmert özünde kuzu gibi çocuklar, ama ben girdim araya fitne fesat soktum, ikisini yine birbirine düşürdüm. İsrail gidip sahip olduğu yüksek askeri teknoloji ile sivil-militan ayrımı gözetmeksizin bir saldırı gerçekleştirdi. Çocuklar hayatını kaybetti, birçoğu yaralandı; hastanelere kaldırıldı. Sözcü çıkıp “Can fitne fücur yapmasın” mı diyecek? Tam bir “ben diyorum Çanakkale, sen diyorsun yandı g.tümün ağzı” durumu.

ABD’nin her aksiyonunda İsrail’in destekçisi olduğunu tüm dünya kamuoyu biliyor. Ancak bunca masum insanın sebepsiz yere hayatını yitirdiği bir terörist eylemden sonra da pervasızlığın bu derecesini şahsen ben beklemezdim. (Evet, gerçkeştirilen eylem terörist bir eylemdir. Siz yoksa terörün, sadece terör örgütleri tarafından gerçekleştirilen bir şey olduğunu mu düşünüyorsunuz? Eğer öyleyse, derinlemesine girmeden şunu düşünmenizi istiyeceğim: 300’ün üzerinde insanın hayatını kaybettiği bu olay, uçaklardan atılan bomba nedeniyle değil de, bir intihar komandosunun veya oraya yerleştirilen zaman ayarlı bir bomba neticesinde gerçekleşseydi, o zaman ne düşünürdünüz? Eylemin aktörü ve kullandığı araçlar algımızda bir çifte standart yaratıyor olabilir mi? Bunu iyi değerlendirmek lazım.)

Filistin ağlıyor, yüz yıla yakın bir zamandan beri ağlıyor. Dökülen gözyaşlarından bozkırlar yeşerecek mi peki? “Ağladıkça” şarkısını dinlediğimden beri bu soruyu sorgularım, ama halen verecek bir cevabım yoktur.

Reklamlar
Tagged with: ,

Bir Yanıt

Subscribe to comments with RSS.

  1. hamdi said, on 08/02/2009 at 7:41 am

    Birileri tarafından “intihar” ettiği söylenen ve kendilerine “.ok yoluna gitti” gözüyle bakılan şahsiyetler, intiharı ‘Allah’tan umudunu kesenlerin bir sonu’ olarak görürler ve bu terimi reddederler. Onlara göre ‘intihar’ denilen şey, ‘ötekiyle’ olan ‘ölümlü’ inanç mücadelesinde cihadın bir şeklidir. Bu ölümlerdeki iki ana amaç, karşıyı -diyaloğun çaresizleştiği yerdeki son çare- fiilen yok etmek ve yanındakine cesaret vermek-mücadelesinin önünü açmak-tir. Hamaslı bir merkez komite yöneticisinden okumuştum. Aktarmak istedim. Selamlar.

    Beğen


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: